a group of people standing on a sidewalk holding flags
Paminėtas ukrainiečių tautos dvasinio lyderio gimtadienis
2024-03-11
2024 m. kovo 9 d. „Laiptų” galerijos salėje iškilmingai, bet šiltai ir jaukiai paminėtos 210 – osios Taraso Ševčenko (1814-1861) gimimo metinės.
Vakaronę papuošė UIC „Malva” meno būreliai: vaikų dramos „ART-STUDIJA“, folkloro ansamblis „Lastivočki”. Renginį vedė Olena Lastivka ir Vladislavas Kikot.
Vakaronės tikslas – suaugusius ir vaikus supažindinti su T. Ševčenkos biografija bei kūryba.
Pilnutėlė salė pademonstravo didelį susidomėjimą.
*****

T. Ševčenko kilo iš baudžiauninkų. Nuo 14 m. tarnavo dvarininkui, 1829-1831 m. su savo šeimininku gyveno Vilniuje.
1838 m., gyvenant Peterburge, dailininko K. Briulovo, poeto V. Žukovskio ir kitų menininkų pastangomis buvo išpirktas iš baudžiavos. 1838-1845 m. studijavo Sankt Peterburgo dailės akademijoje. Vėliau dirbo dailininku-iliustratoriumi žurnaluose, piešdavo pagal užsakymus dvarininkų portretus.

1843-1847 m. su pertraukomis gyveno Ukrainoje, dirbo Kyjivo Archeografijos komisijoje, keliavo po Ukrainą, rašė eiles, piešė senovės paminklus, piliakalnius, pilių griuvėsius, dirbo dėstytoju Kyjivo universitete.

1847 m. balandžio mėnesį už maištingus eilėraščius ir priklausymą slaptai „Kirilo ir Metodijaus“ draugijai buvo suimtas, išsiųstas kareiviu į Orsko tvirtovę, „uždraudžiant rašyti ir piešti“.
1858 m. grįžo į Sankt Peterburgą. Tapė graviūras, bendradarbiavo žurnaluose „Sovremennik“, „Iskra“. 1859 m. keliavo po Ukrainą, dalyvavo revoliucinėje veikloje. Sankt Peterburge tęsė revoliucinę veiklą. 1860 m. gavo vario raižinių klasės akademiko vardą.
T. Ševčenka mirė 1861 m. kovo 10 d. Sankt Peterburge. Palaidotas Ukrainoje, Kaneve, netoli Kyjivo.
T. Ševčenka laikomas ukrainiečių literatūros klasiku, tautinio sąjūdžio įkvėpėju. Jo eilėse persipina romantiniai ir realistiniai motyvai, yra sentimentalizmo bruožų, juntama stipri ukrainiečių tautosakos įtaka. Nemažai jo kūrinių virto liaudies dainomis. T. Ševčenka parašė poemas „Katerina“, „Haidamakai“, eilėraščių rinkinius „Kobzarius“ ir kt.
Reikšmingi ukrainiečių kultūrai ir T. Ševčenkos dailės darbai. Jis sukūrė nemažai realistinių akvarelių, socialinės tematikos piešinių, ofortų, vario raižinių, nutapė psichologinių portretų, peizažų.
Žurnalistai yra suskaičiavę, kad legendinio poeto garbei 32 pasaulio šalyse yra pastatyti 1060 paminklų ar kitaip įamžintas jo atminimas.
Šiandien, kai visoje Ukrainoje daug mėnesių sproginėja bombos, kai raketos krenta visai greta nuostabiojo Lvivo, ypač skaudžiai skamba poeto dar 1847 m. parašyti žodžiai:
Toli gražu man ne vis viena,
Jeigu nedorėlių gauja
Apniko mielą Ukrainą
Ir užliūliavusi skandina
Ją, apiplėštą, ugnyje…
Supraskite, man ne vis viena!
***
Veiklos vykdomos įgyvendinant VšĮ UIC „MALVA“ paramos ukrainiečiams projektą „Emocinis stabilumas ir socialinė, kultūrinė, pažintinė Ukrainos karo pabėgėlių integracija Šiaulių regione“. Projektą finansuoja JAV ambasada Vilniuje. JAV Ambasada Vilniuje / U.S. Embassy Vilnius
***
Nuotraukos Alena Chernaya

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

NAUJIENOS

Panašios naujienos

Padėka

Padėka

2024 m. rugpjūčio 24 d. Šiaulių amfiteatre vyko minėjimas-koncertas, skirtas Ukrainos nepriklausomybės dienai.

Ukrainos Nepriklausomybės Dienai

Ukrainos Nepriklausomybės Dienai

2024 m. rugpjūčio 24 d. 16.00 val. Šiaulių miesto amfiteatre (Vilniaus g. 153) bus minimos 33 – čiosios Ukrainos Nepriklausomybės metinės. Visus maloniai kviečiame dalyvauti iškilmingame minėjime bei neeiliniame koncerte.

Ukrainos vaikų vasaros poilsio stovykla „MALVIATA 2024“

Ukrainos vaikų vasaros poilsio stovykla „MALVIATA 2024“

Beveik du mėnesius, nuo 2024 m. birželio 10 iki rugpjūčio 2 d., UIC „Malva“ veikė dieninė edukacinė vaikų vasaros poilsio stovykla „Malviata“, skirta pabėgėlių iš Ukrainos vaikams. 6-10 ir 11-14 metų vaikai buvo suskirstyti į 3 pamainas. Iš viso stovykloje dalyvavo daugiau nei 50 vaikų.

MŪSŲ PARTNERIAI

MŪSŲ DRAUGAI