Nuo 2023 m. spalio 1 d. iki 2024 m. spalio 1 d. UIC „Malva“ įgyvendino projektą „Emocinis stabilumas ir socialinė, kultūrinė, pažintinė Ukrainos karo pabėgėlių integracija Šiaulių krašte“, kurį finansavo JAV Ambasada Vilniuje / U.S. Embassy Vilnius.
Pagrindinis šios iniciatyvos tikslas – suteikti Ukrainos karo pabėgėliams (tiek vaikams, tiek suaugusiems) reikalingas paslaugas, padedančias susidoroti su netekčių pasekmėmis, siekti kokybiško gyvenimo ir sėkmingos integracijos naujoje aplinkoje.
Įgyvendinant projektą, pavyko padėti apie 1900 Šiauliuose gyvenančių ukrainiečių, kuriems reikėjo psichologinės ir teisinės pagalbos. Pabėgėliai konsultuoti dėl leidimo/pratęsimo gyventi Lietuvoje (tvarkyti migracijos dokumentai), dėl darbo, mokymosi vietos, apsigyvenimo ir kt.
Viena iš svarbiausių ir sėkmingiausiai įgyvendintų projekto krypčių – kultūrinė karo pabėgėlių integracija į Lietuvos tradicijas, galimybė išsaugoti ir plėtoti vertybines nuostatas ir saviraiškos galimybes.
Puikus pavyzdys – sėkmingai veikiantis ukrainiečių liaudies dainų ansamblis „Lastivočki“ bei teatro meno studija vaikams ir paaugliams, kuriems vadovauja teatro, kino aktorė Olena Lastivka.
Per metus 38 kolektyvų narių kartu su kviestiniais menininkais surengė 6 didelius koncertus, kuriuose dalyvavo apie 1700 žmonių. Be to, kolektyvai įvairių organizacijų kvietimu koncertavo dešimtyse Šiaulių miesto ir apskrities renginių.
Ne mažiau svarbus integracijos komponentas – psichologinė pagalba. Ukrainiečiams, dalyvavusiems susitikimuose su psichologu, padėta įveikti baimę, stresą, priimti naujus iššūkius mokantis gyventi naujoje visuomenėje. Daugiau nei 70 asmenų dalyvavo 195 individualiose konsultacijose bei grupiniuose dailės terapijos užsiėmimuose.
Projekto finansavimas leido apmokėti ukrainiečio teisininko, konsultavusio pabėgėlius įvairiais teisiniais klausimais, paslaugas. Per metus advokatų kontoroje surengta apie 300 konsultacijų, parengta per 400 dokumentų.
Integracija, be abejo, reiškia ir naujos kalbos mokymąsi. Projekto dėka centre veikė A1-B1 lygių lietuvių kalbos kursai. Iš viso per studijų metus lietuvių kalbą valstybiniam egzaminui išlaikyti pakankamu lygiu pasirengė 84 ukrainiečiai. Pramokus kalbos, buvo lengviau bendrauti, gauti socialines paslaugas, įsidarbinti.
Centre buvo siūlomi ir A1-A2 lygio anglų kalbos kursai, kurių studijos leido ukrainiečiams laisviau bendrauti su užsieniečiais, susipažinti su kitomis kultūromis, plėsti karjeros galimybes, gauti pelningesnių darbo pasiūlymų. Ukrainiečiams dabar lengviau naudotis paslaugų tinklalapiais ir pildyti reikiamus dokumentus anglų kalba. Iš viso vestos 185 anglų kalbos pamokos, kuriose dalyvavo 50 besimokančiųjų.
Viena iš pažeidžiamų migrantų kategorijų – Ukrainos piliečiai, kurie neturi įgūdžių naudotis kompiuteriais ir programėlėmis. Siekiant tobulinti kompiuterinį raštingumą, buvo organizuojami kompiuteriniai mokymai, kuriuose 28 Ukrainos piliečiai įsisavino IKT technologijas, išmoko įgytas žinias pritaikyti kasdieniame gyvenime (pildyti elektroninius dokumentus, rasti informaciją internete, naudotis naudingomis išmaniųjų telefonų funkcijomis ir kt.).
Projekto metu organizuotos pažintinės, rekreacinės, tikslinės išvykos Lietuvoje ir Baltijos regione. Jų tikslas – ne tik pažinti miestus, šalis, jų kultūrą, tradicijas, bet sudaryti sąlygas gerinti emocinę sveikatą, įvairinti laisvalaikio ir poilsio formas. Centras taip pat organizavo specialias ukrainiečių išvykas į konsulatą, įvairius seminarus, susitikimus su partneriais.
Ne mažiau svarbu ir tai, kad UIC „Malva“ pagerino materialinę techninę bazę, sėkmingai plėtojo ryšius su įvairiomis organizacijomis, didino žinomumą ir pripažinimą ne tik Šiaulių regione, bet ir toli už Lietuvos ribų.
Esame dėkingi JAV Ambasada Vilniuje / U.S. Embassy Vilnius už suteiktą galimybę sėkmingai įgyvendinti projektinę programą.
0 Comments